Mūsdienu redzes pārbaude Latvijā

Daudzi klienti pilnīgi nesaprot ar ko atšķiras optometrists un tāds ārsts, kā oftalmologs, vai kas tad būtu optiķis. Tas ir tāpēc, ka diezgan daudzus gadus jebkurš acu ārsts tika dēvēts par okulistu. Laikam ejot, vairākas klīnikas uzsāka lietot jaunu terminoloģiju, bet klienti sāka apjukt, kas tieši tad ir kas un pie kura ārsta būs īsta redzes pārbaude. Tālāk mēģināsim noskaidrot, ar ko nodarbojas minētie ārsti, starp kādām profesijām jau ir starpība un kur viņas īsti nav. Un būs iespēja uzzināt, kā tad atrast ārstu un kam tieši pievērst vērību.

Kā palīdz optiķis un citi redzes ārsti?

Acu redzes pārbaude – kurš to var veikt profesionāli? Pirms tam mēs visi gājām pie okulista, taču šodien šī specialitāte jau ir dažādota, uzradās profesijas – oftalmologs un arī optometrists. Ko viņi dara, kā arī ar ko tad atšķiras savā starpā, nav saprotams. Tieši oftalmologs acu ārsts, kurš dara var teikt, ka visu, kas saistās ar redzi. Īpaša kvalifikācija ir vēl oftalmologs-ķirurgs: šis ārsts pilda operācijas uz acīm. Oftalmologs varēs veikt acu pārbaudi un diagnostiku, nozīmēt ārstēšanas procesu, tostarp jau pēc operācijas, palīdz tikt galā ar sistemātiskām slimībām, kuras veicina sarežģījumus acīm (piem., diabēts, artrīts). Bet, piemēram, optometrists sniedz primāro veselības aprūpi acīm. Arī viņa uzdevumos ietilpst acu pārbaude un slimību diagnosticēšana, bet tas neārstē, taču var nozīmēt koriģējošās brilles vai lēcas, veikt izmeklējumus, var sniegt neatliekamo palīdzību. Gadījumā ja izmeklējuma brīdī optometrists ierauga būtiskas slimības pazīmes, viņš nosūtīs klientu tieši pie oftalmologa, lai jau noteiktu pareizu ārstēšanas gaitu. Taču kā vēl viens ne mazāk svarīgs speciālists ir optiķis, kurš piemeklē pareizās lēcas brillēm, apskatot un tad izprotot acu ārsta izrakstīto recepti. Viņš ne tikai taisa, taču pēc vajadzības var veikt briļļu remontu.

Kam vērst vērību, izvēloties speciālistu?

Jau ir cilvēki, kuriem jau vairākus gadus atrasts savs acu ārsts, bet, ko pasākt laikā, kad jau ir nepieciešams oftalmologs vai arī optometrists, piemēram, bet nebūs saprotams rīcības virziens? Bieži vien, kad vajadzīga acu pārbaude, mēs jautājam draugiem. Gadījumā, ja nespēj izlīdzēt draugi, tad visbiežāk redzes speciālists tiks meklēts online vidē. Šodien par okulistiem arī var noskaidrot faktus gan par sertifikātu, kas tad ir pats pirmais, kas tad jānoskaidro, kā arī vai pastāv jebkādas sūdzības tieši par izvēlēto speciālistu. Klīnikām jau ir to interneta lapas, kur arī dažreiz būs aprakstīta ārsta izglītība, kā arī sertifikāti. Un tieši pats galvenais būs ārstnieciskās personas sertifikāts, turklāt tam tomēr ir jābūt gan oftalmologam, tā arī optometristam. Ja ir vajadzīga kārtējā redzes pārbaude, dodaties pie optometrista, taču, gadījumā ja rodas jebkādas problēmas pazīmes vai arī vēlaties padziļinātu pārbaudi, tajā gadījumā nepieciešams jau būs oftalmologs.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *