Vārda smiltsērkšķi burtiskais tulkojums sengrieķu valodā – “spīdīgais zirgs”. Senajā Grieķijā pašas smiltsērkšķu lapas lietoja, kā barību novājinātiem un sasirgušiem zirgiem. Šajos senos gados zirgs bija vērtēts augstāk nekā sešsimtais Mercedes šodienas pasaulē. Zirgi, kas lietoja smiltsērkšķu ogas vai lapas, atveseļojās, atgūstot savu svaru, un arī viņu spalva kļuva gluda un spīdīga.Smiltsērkšķi jeb zelta koks tiek minēti kā Tibetas, tā arī Mongolijas senajos rakstos, gan arī Ķīnas tradicionālajā medicīnā, un visos rakstos ir pieminētas universālās dziednieciskās īpašības ar ko tad ir un būs apveltīti smiltsērkšķi. Bet iestājoties melnajiem viduslaikiem, diemžēl smiltsērkšķi šeit tika aizmirsti, bet šobrīd no jauna atdzima lielā interese par šo augu medicīniskajām īpašībām.
Smiltsērkšķu ogas un to bagātīgais ķīmiskais sastāvs
Pašas smiltsērkšķu ogas satur vitamīnus A, C, kura būs pat daudz vairāk nekā citronā, visus B grupas vitamīnus, PP, P, E un arī K vitamīnu grupas. Tāpēc smiltsērkšķu stādi ir tik neatkārtojami, ka neviens pat cits augs nemaz nevarēs būt līdzvērtīgs. Smiltsērkšķu ogas par terapeitisku un profilakses līdzekli padara dažādas bioloģiski aktīvās vielas. Šinī augā ir atrasti piecpadsmit dažnedāžādi mikro elementi. Starp tiem: nātrijs, mangāns, magnijs, alumīnijs, kalcijs un dzelzs, titans, silīcijs kā arī daudzi citi. Viennozīmīgi tas satur diezgan vērtīgu beta karotīnu, eļļu, organiskās skābes, sterīnus, alkaloīdus, fosfolipīdus, flavonoīdus, leikoantocianīnus, serotonīnu, fenola skābes, rutīnu, holīnu, kumarīnus, ka arī pektīnu. Visi šie nezināmie vārdi parāda, ka smiltsērkšķi ir un būs savdabīga bumba, kas uzlādēta ar veselībai un skaistumam vērtīgākajām sastāvdaļām. Pietiek vien ar simts gramu svaigo ogu, vai, piemēram,, kad tiks izmantota smiltsērkšķu sula, lai organisms saņemtu var teikt, ka visu iespējamo vitamīnu un arī vitamīnu nepieciešamo ikdienas devu. Tādēļ klienti izraugās smiltsērkšķi ziemai. jau kā savdabīgu imunitāti stimulējošo līdzekli. Bez tā visa šo auga daudz pielieto pat medicīnā, kad ir jāārstē iekšējie orgāni, un kā kosmētisko līdzekli.
Smiltsērkšķu augi medicīnā un vēl uzturā, kurā vietā vēl to var arī izmēģināt?
Tradicionālajā ārstēšanā smiltsērkšķi tiek pielietoti zarnu stiprināšanā, jo tie labi ietekmē gan zarnu, gan kuņģa stāvokli. Smiltsērkšķi tomēr ir labs dezinfekcijas un brūču dzīšanas līdzeklis. Smiltsērkšķim ir ideālas reģenerējošas īpašības, tādēļ to parasti izvēlās dažāda smaguma apdegumiem, kā arī cita veida ādas slimībām (vecuma plankumi, grumbas, rētas).
Smiltsērkšķu sula un gatavas smiltsērkšķu ogas uzlabo vielmaiņu kā arī tiek izmantotas dažādām gremošanas sistēmas patoloģijām, turklāt sulas cena īstenībā nav tika augsta kā varētu šķist. Nenoliedzami, tomēr ir iespējama arī smiltsērkšķu sulas pagatavošana mājas apstākļos.
Smiltsērkšķi parasti tiek daudz izmantoti ēdiena pagatavošanā: ir pagatavotas eļļas, sulas, kompoti, želeja, marmelāde, ievārījums utt. Turklāt smiltsērkšķu eļļa kuņģim ir diezgan laba lieta. Ilgai lietošanai pašas smiltsērkšķu ogas vai berzē ar cukuru, vai sasaldē (visi vitamīni ogās saglabājas līdz pat gadam), tādā veidā smiltsērkšķi ziemai var būt gatavoti. Šos augļus varētu arī izžāvēt.
Mūsdienās eksistē neskaitāmi produkti un dažādas receptes, kā izmantot smiltsērkšķi pašiem, piemēram, veselībai ir smiltsērkšķu eļļa kapsulās, ko lietot vislabāk konsultējoties ar ārstu.