Vai tiešām kontaktlēcas ir pirmās nepieciešamības lieta? Vai arī tomēr ekstra?

Kad bija izgatavotas lēcas acīm, tajā brīdī pilnībā pārvērtās cilvēku sapratne par to, kā var koriģēt redzi. Pacienti, kas slikti redz tālu vai tuvumā, jau var bez bailēm braukt ar mašīnu, nodarboties ar sportu, peldēties kā arī redzēt dažādus afišas un citus uzrakstus, nenēsājot brilles. Bet kā kontaktlēcas parādījās?
Tas laikam var likties neticami, taču mēģinājumi izstrādāt lēcas acīm bija tiešām jau sākti sešpadsmitā gadsimta pašās beigās un tas bija paša L. da Vinči izmēģinājums. No viņa palikušajos arhīvos bija 1508. gada uzmetumi, kur aprakstīta ierīce, kas paredzēta redzes labošanai. Pierakstos rakstīts, ka sava veida lēca jāuzstāda tieši uz acs un tā palīdz redzēt. Mūsu laikmetā zinātnieki ir pārliecināti, ka tieši dotais Leonardo izgudrojums kļuva jau par mūsdienu lēcas paraugu.
Taču da Vinči izgudrojums tad nedabūja atzinību un gandrīs četrsimts gaudus tika aizmirsts. Tikai 1887.gadā vācu stikla pūtējs Frīdrihs Mullers izmantoja da Vinči ideju. Viņa lēcas acīm bija protēzes, kuras atdarina acs veidolu. Lēcas daļa, kura ir uz baltuma acij, bija izgatavota no balta stikla, taču daļa, kas atradās virs pašas zīlītes – no caurspīdīga.
Un tad pa īstam milzīgs sasniegums bija tad, kad tieši K.Tauhey 1947.g. izveidoja pirmās lēcas ar nelielu diametru, kurš apklāja tikai acs radzeni, šīs kontaktlēcas bija taisītas no plastmasas, un tās nebija līdzīgas stiklam. Pēc tam kontaktlēcas pārtapa par tādām, kādas tieši tās mēs redzam uz šodienu.

Savukārt patlaban pat var nopirkt kontaktlēcas internetā, protams, kad Jūs zināt, kāda tipa Jums nepieciešamas. Bet, piemēram, ir pat tāda tipa kontaktlēcas interneta veikals, kurā pieejami ārsti, kas var arī pārbaudīt klientu acis un izrakstīt lēcas acīm. Tehnoloģijas attīstās un viss paliek ērtāks. Un, kad pirms tam pirmās lēcas bija tiešām diezgan dārgas, taču tagad lēcas cena patīkami izbrīna.

Lasīt vairāk te – http://epadomi.lv/kas_vertigs/veseliba/medicina/21042020-alcon_lecas_musdienigas_rupes_par_tavam_a

Cik tad daudz dažādu kontaktlēcu tipu jau ir piedāvājumā un arī kā tās piemeklēt?

Jebkādas kontaktlēcas internetā vai arī optikas salonā tiek iedalītas dažādos veidos un tipos atkarībā no mērķa, materiāla, nēsāšanas ilguma un nomaiņas termiņa. Tas ietekmē ne vien Jūsu izvēli, bet, protams, arī kontaktlēcas cenas būs atkarīgas tieši no minētiem kritērijiem.

Kontaktlēcas pēc to izejmateriāla tiek iedalītas cietajās vai mīkstajās kontaktlēcās. Cietas var būt gaisa caurlaidīgas un nē. Taču mīkstās lēcas jau ir visbiežāk sastopamas mūsdienu lietotāju vidū, šīs kontaktlēcas parasti tiek izgatavotas no hidrogēla vai silikona hidrogēla.

Pēc valkāšanas veida, lēcas var arī dalīt kā viendienas, kuras tiek izņemtas vakarā, elastīgas, ko ņem ārā pēc dažām dienām, ilgstošas un nepārtrauktas, kur nēsāt lēcas līdz pat 30 dienām.

Pašas kontaktlēcas iespējams sadalīt pēc no nomaiņas perioda: tradicionālās lēcas ar kalpošanas laiku no 6 mēnešiem līdz 1 gadam. Lēcas ar plānveida maiņu – vienas dienas, 2 nedēļu, 1 mēneša lēcas. Nenoliedzami, vienas dienas lēcas cena būs dārgākā ilgtermiņā nekā, ka piemēram,, 30 dienu. Tomēr viendienas lēcas tad ir piemērotas īpaši jūtīgām acīm.

Pēc krāsas kontaktlēcas interneta veikals var piedāvāt gan tās, kas nemaina krāsu, tā arī toni piešķirošās, kā arī krāsas ar nelielām vai diezgan ievērojamām acu krāsas izmaiņām. Kontaktlēcas, kas domātas vienīgi, lai izmainītu acu krāsu, iespējams izlaist ar 0 dioptriju.

Kā var redzēt lēcas internetā vai pat optikā eksistē diezgan dažādas, Jums tikai jāsameklē personīgs variants!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *